top of page
  • SP Lwówek

Lapbook

Czy wiecie czym są coraz popularniejsze lapbooki?

Mówiąc najprościej, są to książki mieszczące się “na kolanach” (stąd nazwa). Lapbooki to swego rodzaju interaktywne teczki tematyczne. Idealnie sprawdzają się jako miejsce na zebranie najważniejszych informacji z danego tematu. Właśnie dlatego świetnie sprawdzają się jako przygotowanie powtórki np. po zakończeniu omawiania danego działu. Z jakiego przedmiotu? Absolutnie z każdego.

Lapbokiem może być zarówno teczka, jak i złożona, sztywna kartka. Wewnątrz umieszcza się wszystko to, co może ułatwić naukę: rysunki, wykresy, puzzle, quizy, rozkładane harmonijki, ilustracje, notatki. Przygotowując lapbook można korzystać z gotowych materiałów, bądź przygotowywać je samodzielnie. Ograniczać nas może wyłącznie kreatywność i inwencja. Dodatkową zaletą jest to, że można go ciągle rozbudowywać.

Ze świecą można szukać minusów korzystania z tej formy usystematyzowania wiedzy. Lapbooki mają za to wiele zalet, m.in. pozwalają na rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia, uczą cierpliwości i umiejętności sprawnej organizacji pracy, rozwijają kreatywność, pozwalają utrwalić wiadomości, uatrakcyjniają proces nauki.


Jeszcze przed feriami uczniowie z klasy 2a wykonali lapbooki na podsumowanie omawianej lektury “Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Wewnątrz zamieścili informacje dotyczące życia Inuitów, sposób liczenia wykorzystywany przez głównego bohatera książki, flagę i godło Grenlandii, czy quiz dotyczący znajomości lektury.

Były to pierwsze lapbooki wykonane przez drugoklasistów, ale na pewno w najbliższym czasie powstaną kolejne.

Michalina Pańczak


bottom of page