top of page
  • SP Lwówek

Świetlica szkolna poleca... cz.5 św. MikołajMikołaj z Miry, św. Mikołaj (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.


Zapraszam Was kochani do obejrzenia historyjki rysunkowej o Świętym Mikołaju!

https://www.youtube.com/watch?v=ZbwZ7QcNi9g&list=RDCMUCYhiZcIe6c8y538FUxBOpdQ&start_radio=1&t=0

Najstarsza legenda związana ze świętym Mikołajem

Pochodzi z połowy VI wieku. Zatytułowana „Oficerowie”, to krótka opowieść o uratowaniu skazanych na śmierć żołnierzy. Zgodnie z nią cesarz Konstantyn wysłał morzem z Konstantynopola wojsko, aby stłumić bunt we Frygii. Oddziały wylądowały w porcie niedaleko Miry, gdzie żołnierze okradli miasto. Po opanowaniu zamieszek, lokalny władca Miry skazał na śmierć trzech żołnierzy. W ostatniej chwili miecz katowski powstrzymał Mikołaj, który wykazał niewinność skazanych, a potem zaprosił trzech dowodzących wyprawą oficerów – Nepotianosa, Ursosa i Herpylion – do pałacu biskupiego. Cesarz Konstantyn skazał ich na śmierć. W nocy przed egzekucją, oficerowie błagali w modlitwach o pomoc Mikołaja. Biskup ukazał się we śnie Konstantynowi ,zaświadczył o niewinności skazanych i wskazał prawdziwych winowajców. Rano, przed obliczem sądu, oficerowie zostali uniewinnieni i wysłani do Miry z bogatymi darami.

Współczesna baśniowa postać Świętego Mikołaja, wzorowana na św. Mikołaju z Miry, jest wykorzystywana w kulturze popularnej w czasie świąt Bożego Narodzenia i znana jest nam do dziś.

Wiecie gdzie można spotkać świętego Mikołaja?

Można go spotkać w Rovaniemin– miasto w północnej Finlandii, u ujścia rzeki Ounasjoki do Kemi, kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego (współrzędne geograficzne 66°30′N – 25°42′E).


Oto jego prawdziwy adres ;)

Rovaniemi w Finlandii:

Santa Claus, Arctic Circle,

96930 Rovaniemi, Finlandia


Na sam koniec odsyłam Was do ciekawego reportażu Pani Sabiny Piłat , która opowie Wam o spotkaniu z prawdziwym Świętym Mikołajem. Zachęcam do oglądania ;)

https://www.youtube.com/watch?v=s-BKmp2iVs8


Pozdrawiam Was serdecznie ;)

Agata Żuchowska-Nowak

bottom of page