top of page
  • SP Lwówek

Świetlica szkolna poleca... cz.1 Międzynarodowy Dzień Tolerancji


Od dziś na stronie internetowej rozpoczniemy zamieszczać artykuły z cyklu "Świetlica szkolna poleca..." Znajdziecie w nich garść ciekawych informacji na temat obchodzonych świąt, czy inspiracji do działań, które możecie podejmować w domu.


W tym tygodniu "porozmawiamy" na temat tolerancji...MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI


Data 16 listopada w przypadku tego święta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Dokument został przyjęty po zakończeniu Międzynarodowego Roku Tolerancji ustanowionego przez Zgromadzenie w 1993r. z inicjatywy generalnej UNESCO.


Czym jest tolerancja?

W Deklaracji Zasad Tolerancji określono to w następujący sposób:

"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”


Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna, co też potrzebna. Dlatego od kilkudziesięciu lat obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji. Święto stworzone po to, by zwrócić uwagę większej liczby ludzi na problem nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji mamy dla Was kilka propozycji książkowych:


-> "Różowe środy" - napisana z wielką wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o tym, że normalność to rzecz względna. Sara uwielbia środy, bo wtedy zawsze odwiedza ciotkę Huldę. A to najweselsza, najzabawniejsza i najmilsza osoba na świecie. Co z tego, że upośledzona umysłowo? Dla Sary to nie problem. Ale dla jej rodziców – tak. Kiedy matka Sary postanawia, że ciotka musi się przeprowadzić na wieś, do ośrodka, gdzie będzie miała ściślejszą opiekę, dziewczynka widzi tylko jedno rozwiązanie: ona i ciotka Hulda muszą uciec. Wsiadają do pociągu – i tak zaczyna się ich mała-wielka podróż...


-> "Wyspa mojej siostry" - w książce poznajemy Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie… Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Marysia. Dzięki jej wrażliwości dotykamy wprost największych tajemnic i problemów jej niepełnosprawnej siostry. Odkrywamy przy tym, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem tak bardzo różnimy się od siebie, to każdy z nas ma prawo do godnego życia, szacunku, podziwu i miłości. I pomyślałam sobie, że jeśli potrafimy sprawić, by takie osoby jak Pippi czuły się szczęśliwe mimo swojej choroby, to nasz świat będzie lepszy.-> "Niebieska niedźwiedzica" - w Niedźwiedziej Dolinie, wśród niedźwiedzi białych, czarnych, szarych i brunatnych przychodzi na świat niebieska niedźwiedzica. Jej odmienność drażni mieszkańców, szczególnie gdy okazuje się, że jest zdolniejsza od innych niedźwiedziątek. Niebieska Azul staje się więc coraz bardziej samotna. Aż któregoś dnia zmartwieni jej smutkiem rodzice postanawiają przenieść się do krainy, gdzie każdy może być taki, jaki jest. Tymczasem opuszczona przez Azul dolina traci kolory i robi się coraz bardziej ponura… Piękna bajka o tolerancji, nietolerancji i złych skutkach pochopnych decyzji.


-> "Elmer"- Każdy jest wyjątkowy i ma w sobie coś, co wyróżnia go spośród innych. Elmer to słoń, do którego wszyscy przychodzą po radę. Zawsze podejmuje inicjatywę i potrafi zmotywować innych do działania. Jest dowcipny, cierpliwy, ma naturę badacza. Jego życiowe motto to: „sprawdźmy”, „poszukajmy”, „dowiedzmy się”. Umiejętności społeczne, pozycja w grupie i poczucie humoru - za to między innymi dzieci na całym świecie kochają Elmera.


-> "Giler, trampolina i reszta świata" - Znakomita piosenkarka i charyzmatyczna osoba – Agnieszka Chylińska, prócz rozwijania kariery muzycznej, pisze książki dla najmłodszych czytelników. Tytułowym bohaterem powieści Agnieszki Chylińskiej jest Giler, chłopiec, którego pasją jest pływanie. To bohater absolutnie niezwykły. Jest pełen dobra i miłości do wszystkiego, co go otacza. Uwielbia jeść słodycze. Ale które dziecko ich nie lubi? Jego największym życiowym celem jest poszukiwanie pozytywnych cech w ludziach. Potrafi znaleźć ziarenko dobroci, które drzemie w każdym z nas. Szerzy miłość i zaraża pozytywną energią.

Jeśli miałeś okazję czytać inne książki dla dzieci napisane przez Agnieszkę Chylińską, znasz już Zezię i Franka − Giler jest ich bratem. Szczerze Polecam!

Na koniec odsyłamy Was to obejrzenia wspaniałego filmu pt. „ Cudowny chłopak”.

Film pozytywnie nastawia do życia, ale też wzrusza! Przekonajcie się sami. WARTO!!!

Scenariusz powstał w oparciu o wydaną w 2012 roku powieść R.J. Palacio. Relacjonuje ona rok z życia mieszkającej na Manhattanie rodziny. W domu państwa Pullmanów wszystko kręci się wokół 10-letniego Auggiego (Jacob Tremblay). Chłopiec urodził się z poważną wadą genetyczną, przez co wczesne dzieciństwo upłynęło mu pod znakiem nieustannych wizyt w szpitalach i na salach operacyjnych. Z powodu zdeformowanej twarzy bohater uczył się do tej pory pod okiem troskliwej mamy (Julia Roberts). Nadszedł jednak czas, by skonfrontował się ze światem na zewnątrz. Auggie podejmuje więc wyzwanie, które z jego perspektywy jawi się niczym wyprawa na Księżyc... Idzie do podstawówki.

Film można znaleźć na platformie NETFLIX lub NC+ J
Agata Żuchowska-Nowak

bottom of page